Ludwigsdorf / Chrośnica
Wieś położona jest na wysokości 415/500 m n.p.m.między grzbietem północnym a południowym w Górach Kaczawskich , w dolinie potoku Lipka.
Dzieje Chrośnicy sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XII w., osada została założona przez cystersów jako wieś łańcuchowa. Kościół należący do prafii katolickiej, został wybudowany przez pierwszych imigrantów niemieckich. Otoczony został murem kamiennym z solidną bramą, służył jako schronienie dla mieszkańców.
W tym czasie / I połowa XIII w./ św. Jadwiga i jej mąż Henryk I Brodaty, bardzo aktywnie działali na Śląsku. Byli fundatorami wielu kościołów i zajmowali się popularyzacją, migracją Niemców na tych terenach / były słabo zaludnione /. Można przypuszczać , iż kościół w Chrośnicy powstał dzięki działaniu św. Jadwigi , stąd patronat pod jej wezwaniem od samego początku istnienia.
Wieża kościoła została dobudowana około 1500 r.
Miejscowa ludność skłaniała się ku wyznaniu religii Lutra . Jednakże po 1620 r. kontrreformacji, kościół św.Jadwigi został oddany katolikom. Ewangielicy przenieśli się do domu modlitw, a w latach 1742-1752 został wybudowanynowy dom modlitw, nowy kościół , pastorówka i szkoła.
Kościół ewangielicki został niestety zniszczony i rozebrany po 1945 r.
Kościół św.Jadwigi zawsze był pod opieką jednej rodziny katolickiej , która dbała o niego . Raz do roku odbywało się uroczyste nabożeństwo - 15 października , święto św. Jadwigi. Kościół zawsze był miejscem sakralnym.
Wieś znana jest z krzyży pokutnych , których jest tu aż pięć / najwięcej w tym regionie / . Wszystkie znajdują się w bliskości kościoła. Jeden wmurowano w ścianę wieży , kolejny w drzwiach , pozostałe znajdują się przy murze okalającym cmentarz. Dwa z nich to krzyże łacińskie , a trzy maltańskie. Zabójca w miejscu popełnienia zbrodni , jako forma pokuty, wznosił krzyż / czasmi było na nim wyryte narzędzie zbrodni /. Trudno uwierzyć , iż w tak spokojnym miejscu , doszło do tylu tajemniczych wydarzeń. Krzyże datowane są na IV-XV wiek.
Wiele lat temu w Chrośnicy, osadnicy uprawiali len , który wkrótce stał się głównym źródłem utrzymania. Najwcześniejsze wzmianki o zawodzie tkacza na Śląsku pochodza już z XIIw. Tkactwo rozwinęło się w okresie średniowiecza. Świadczy o tym wiele specjalności włókienniczych wymienionych w spisie cechów oraz liczne fragmenty tkanin pozyskiwane podczas badań archeologicznych, najwięcej powstało w XIII i XIV wieku. Kolejne 100-lecie to rozkwit tkactwa.
Tkacze śląscy słyneli z wyrobu płótna wysokiej jakości, które chętnie kupowano na rynku wewnętrznym .
Miasta sląskie największe obroty z handlu lnem odnotowały w drugiej połowie XVIII w.
Umiejetność obróbki lnu i tkania płótna przekazywano z pokolenia na pokolenie. W Chrośnicy , było ponad 20 warsztatów tkackich. Zapotrzebowanie na len rosło , tkacze musieli wykazać się coraz większą wydajnością w bardzo ciężkiej i żmudnej pracy. Sprzedaż płótna przynosił kupcom znaczny zysk. Tkacze byli powszechnie wykorzystywani, co powodowało narastanie niezdowolenia i buntu. Bunt tkaczy, koniec XVIII w. oraz nadejście rewolucji przemysłowej / nastapiło zmechanizowanie /, zmieniło sytuację tkactwa ludowego na zaspakajanie tylko bieżących potrzeb rodzinnych. Wyniku trudnej sytacji również w Chrośnicy w tym czasie nastąpiło wyludnienie.
KONIEC XVIII w. ponad 1000 mieszkańców
1842 r. - 806 ewangelików i 4 katolików
1867 r. - 670 dusz
1893 r. - 600 ewangelików i 7 katolików
1907 r. - 466 ewangelików i 11 katolików
1927 r. - 453 ewangelików i 7 katolików
DZIŚ - około 180 mieszkańców
Mieszkańcy żyli głównie z rolnictwa : uprawa oraz hodowla i chów bydła, owiec, kóz i koni rasy śląskiej oraz rzemiosła. We wsi znajdowały się 3 gospody, 2 sklepy, młyn, 2 kuźnie, Samodzielnych rzemieślników stanowili : drogomistrz, kuśnierz, dzwonnik, grabarz, mleczarz, liczne krawcowe.